Olenemata sellest, kas pakud lapsele ainult näputoitu ise söömiseks või kombineerite seda püreedega, on head esimesed toidud aurutatud või keedetud KÖÖGIVILJAD.
Köögivilju on lihtsam valmistada, sobivad ka ilma lõikunud hammasteta beebidele, on kergem seedida. Kui köögiviljadega on mõned nädalad tutvutud, siis võib tasapisi uudistada laiemat ampluaad toiduaineid – nt muna, teravilju, piimatooteid, kala, liha jms.
Esialgu võiks eelistada vähem magusa maitsega köögivilju, sest magus maitse on inimesele (sh beebile) bioloogiliselt eelistatud maitse (tuleneb juba ürgajast kui magusat sai harva ja kui sai, siis võis süüa sisuliselt piiramatult). Beebil on vaja rohkem harjutada ja harjuda neutraalsema ja veidi mõrudama maitsega – nt brokoli, lillkapsas, avokaado.
Bataat, porgand, kõrvits on head esimesed lisatoidud, aga kuna need on magusamad, siis neist pakkuda pisut harvem ja hiljem kui nt brokolit või lillakapsast. Las puuviljad jäävad ka hiljem katsetamiseks, sest üldiselt need meeldivad pisikestele niikuinii ja nendega ei ole nii oluline igapäevaselt harjutada.
Alustage ÜHEST KÖÖGIVILJAST korraga. See tähendab, et näiteks esimesele paaril nädalal kui alles katsetate näputoitu, ise söömist ja lisatoitu, pakkuge ÜHEL KORRAL PÄEVAS (nt hommikul või lõunal) vaid ÜHTE KÖÖGIVILJA. Miks? Et lapsel oleks lihtsam keskenduda ja harjuda.
Ei ole oluline, millise tempoga uusi köögivilju ja muid toiduained lapsele menüüsse tutvumiseks toote. See on hästi individuaalne. On lapsi, kellele sobib juba algusest peale iga päev uut köögivilja/ toiduainet uudistada, aga on ka neid, kes vajavad aeglasemat tempot ja uudistamist. Kindlasti ei pea kõiki toiduaineid üks haaval mitu päeva või ühe nädala järjest pakkuma, enne kui sobib uut toiduainet menüüsse tuua.
Kõik oleneb lapsest – valmidusest, seedesüsteemist, julgusest proovida, vanema enda valmidusest ja võimalustest jne. Jälgi oma last ja tehke need otsused jooksvalt “töö käigus”!
Näiteid esimestest toitudest:
(järjekord ei ole oluline!)
- brokoli ehk spargelkapsas
- lillkapsas
- suvikõrvits
- kartul
- avokaado
- bataat
- kaalikas
- porgand
- kapsas
- nuikapsas
- värske kurk
- aedoad
- kõrvits
Kuidas köögivilju valmistada?
Köögiviljad võiksid olla aurutatud või keedetud. Kui oled suur pabistaja, siis soovitan esialgu köögivilju sutsu üle keeta, et toidupalad oleksid pehmed, aga samas peaks jälgima, et need beebi käte vahel juba enne suhu jõudmist ära ei laguneks (seda juhtub sageli). Sel juhul tuleb järgmisel korral keetmisaega vähemaks timmida, nii et toidupala läheks Sinu pöidla ja nimetisõrme vahel kenasti plödiks, aga ei muutuks hetkega püreeks.
Aurutamine võtab kauem aega, aga see-eest säilib rohkem toitaineid, mis keetmisel hukka saavad. Samas, soovitan päris alguses mitte selle pärast eriti pabistada, sest oluline on toitudega tutvuda ja peenmotoorikat harjutada, mitte niivõrd “päriselt” süüa. Söömine ja kogused tulevad ka kui olete teadlikult järjepidevad ja iga päev kasvõi korragi harjutate.
Mõnda köögivilja, näiteks värsket kurki või avokaadot, ei olegi vaja kuumutada. Piisab kui nad on beebile söömiseks piisavalt pehmed. Kurgi puhul on sisemus hea pehme ja avokaado võiks samuti olla küps. Väike nipp – kui avokaadod ei ole poes veel pehmed, siis proovi need kodus banaaniga koos kilekotti toatemperatuurile jätta. See kiirendab avokaado järelküpsemist.
Paku lapsele oma toitu
“Laisad” emmed-issid pakuvad lapsele näputoiduks ja ise söömiseks mugandatult hoopiski oma toitu. See tähendab, et tasapisi alustad beebi peretoidule viimist juba esimestest lisatoitudest alates. See tundub esialgu võimatu, aga just tasapisi end harjutades ei ole see tegelikult midagi võimatut.
Kõige olulisem on selle juures esimestel nädalatel/ kuudel kogu aeg arvestada, millist osa enda toidust saaksin beebile pakkuda, kuidas saaksin toitu valmistada nii, et lisan endale sobivad maitseained ja ülejäänud toiduained hiljem kui lapsele on toidupalad juba kõrvale tõstetud?
Näide:
Tahaks lapsele pakkuda keedetud BROKOLIT, aga kuidas seda plaani peretoiduga ühildada?
- variant – keedad brokoliõisikud (suuremas koguses), paned paar tükki lapsele kõrvale ja ülejäänudest valmistad endale/ perele kreemist brokoli püreesuppi.
- variant – keedad või aurutad brokoliõisikud (jällegi suuremas koguses), eraldad osa lapsele ja ülejäänud lisad juustusele ahjupastale, mida sööd ise.
Kui tunned, et tahaksid päev-päeva haaval juhiseid ja retsepte, siis Sulle võib huvi pakkuda meie 30-päevane “Peremenüü” (klikka ja vaata lähemalt)!
E-koolitus “Mina söön ise!” + e-raamatud
Sulle võib huvi pakkuda ka see blogiartikkel…
Kui Sul on küsimusi, siis anna julgelt märku!
Jaga julgelt ka enda kogemusi ja avastusi.
Kadi Pärna
Lisa kommentaar